Chcem investovať na 25 rokov. Čo ale ak v tej dobe bude kríza podobná tejto? Neprerobím?

Presne takúto otázku som v polovici mája dostal od svojho klienta, ktorý začína sporiť & investovať pre svoje deti a zvolil si 25 ročný investičný horizont. Je to úplne legitímna otázka, ktorú som mu rád zodpovedal..

Povedal som mu nasledovné:

Trh v dlhom období rastie, krízy sú v porovnaní s rastovými rokmi vždy krátkodobé (1-5 rokov). Ukážem to na príklade. Ak by sme išli investovať do amerického akciového indexu S&P500, čo je narozvinutejšia krajina čo sa týka kapitálových trhov, dokonca aj najstabilnejšia, čo sa týka vývoja vrátane kríz (dokonca ani taká Európa nie je v tomto porovnateľná, pretože európsky akciový index doteraz nenarástol nad najvyššie úrovne dosiahnutej pred poslednou krízou a pred technologickou krízou v roku 2000). Nižšie pridávam graf amerických akcií ako celku (reprezentované indexom S&P500):

Označil som úroveň trhu spred 25 rokov. Keby si vtedy rodičia môjho klienta, ktorý má teraz 30 rokov, povedali, že mu ako 5-ročnému zainvestujú a dnes v lete 2020 mu tie peniaze dajú, zainvestovali by 519 eur (to bola hodnota indexu vtedy – tu je výška sumy irelevantná, číslo je kvôli jednoduchšiemu výpočtu), dnes by vyberali 2955 eur (hodnota indexu/investície dnes). Odvtedy sa na tomto trhu vyskytli tri krízy (poklesy trhov) – rok 2000, 2008 a dnešný 2020. Napriek tomu by na tejto investícii mali 7% priemerný ročný zisk. Trh v dlhom období rastie – napriek krízam – tie sú bežnou súčasťou vývoja trhu a netreba sa ich vôbec obávať. To vždy hovorím všetkým klientom. Tieto veci som študoval, investujem už 7 rokov a nerobil by som to, keby môžem trvalo prísť o peniaze. Ani ja a ani s klientmi neinvestujeme do ničoho špekulatívneho. Investujeme seriózne do aktív stáročiami overených (akcie, dlhopisy, reality) a prostredníctvom brokerských spoločností, ktoré sú takisto dlhými rokmi overené a majú dobré meno. Vtedy človek minimalizuje väčšinu možných rizík..

Ešte dodatok k investícii spomenutej vyššie – tento výsledok bol dosiahnutý v dosť nepriaznivom čase, pretože dve také hlboké krízy (roky 2000 a 2008) po sebe tak blízko v histórii nie sú bežné (súčasná je zatiaľ pomerne malá kríza, čo sa týka prepadu trhu). A napriek tomu človek dosiahol taký pekný výnos. Samozrejme vo všeobecnosti, na základe 120 ročných dát môžeme očakávať nie 7% priemerný ročný výnos, ale 9-10%, čo vie urobiť oveľa zaujímavejší výnos. A posledná vec, keby k takejto potenciálnej investícii by rodičia môjho spomínaného klienta pridávali 150 eur mesačne, výsledok by nebol 2955 eur, ale približne 125 000 eur..

Jedna vec, čo sa zvykne robiť pár rokov pred koncom investičného horizontu, je skonzervatívňovanie investície, teda zvyšovanie bezpečnej zložky investičného portfólia, ktorá nebýva v krízach zasiahnutá tak ako akcie. V takomto prípade sa človek krízy pred koncom báť nemusí..

Venujem sa správe investícií mnohých ľudí, ktorým sa starám o milióny EUR. S ľuďmi nadväzujem dlhodobú spoluprácu, kde vo mne získavajú partnera, ktorého úlohou je sledovať finančné trhy za nich a byť im v tejto sfére plne nápomocný. Viac si o tejto službe môžete prečítať na tomto odkaze.