Verejné invest vystupovanie a Rok lenivosti (zážitky2017 a plány2018)

12 mesiacov roku 2017 je za nami. Pre mňa to bol jeden z mojich najzaujímavejších rokov. Takisto je to druhý rok, z ktorého si spisujem zážitky, plusy aj mínusy, víťazstvá aj pády + si vyhodnocujem plány, ktoré som si na tento rok stanovil. Poďme na to.

V tomto texte nájdete:

 • aké významné udalosti sa udiali v mojom živote a aké vo svete
 • aké som mal pracovné a biznis úspechy
 • aké mám pocity z účinkovania v TA3
 • aké som videl filmy, seriály a videá
 • ktoré knihy som prečítal
 • ktoré boli najlepšie články, ktoré som prečítal
 • kto ma motivoval a inšpiroval
 • aké krajiny som naštívil
 • ako som sa viac začal zaujímať o Boha, vieru a náboženstvo

Minulý rok som si dal tieto plány.

Prvý bod, v ktorom som písal, že chcem začať robiť krátke fin-invest videá a byť aktívnejší na FB page sa naplnil do bodky. Vtedy som hádam ešte ani netušil, že o necelý mesiac od momentu písania toho textu začnem svoj YouTube kanál. Tak sa stalo, 30.januára som spustil svoj nový investičný YouTube kanál, do ktorého som išiel čisto z dôvodu, že táto oblasť ma baví, venujem sa jej už niekoľko rokov a chcem v nej byť aj verejne aktívny a priťahovať ľudí k investovaniu. Nemal som veľké očakávania čo sa týka zhliadnutí videí a počtu odberateľov. Keďže je môj kanál zameraný na investovanie a viem, že ľudí, ktorí sa o túto tému zaujímajú, je málo, očakával som maximálne 200 odberateľov do konca roka. Odberateľov som však získal rovných 300, z čoho som sa veľmi tešil. Nezabúdam však, že mojim YouTube mottom je Be Honest, Be Patient, Bring Value a preto chcem, aby moje videá boli užitočné pre svojich sledovateľov. Chcem vám všetkým ukazovať, že investovanie je veľmi múdry spôsob myslenia na svoju budúcnosť, že kryptomeny sú bublina a treba byť pri nich ostražitý atď atď. Chcem sa vám za sledovanie môjho YouTube kanálu úprimne poďakovať a teším sa na ďalšiu spoluprácu do nového roka 🙂

 Druhým cieľom bolo absolvovať dvoch Tvrďákov. Absolvoval som jedného a to preto, že mal som toho naozaj počas roka dosť čo organizovať a vymýšľať, takisto finančné výdavky boli mocné a preto som bol iba na Tvrďáku na Králikoch pri Banskej Bystrici. Pamätám si, že trať bola náročnejšia ako Spartan Race Sprint, ktorý som absolvoval rok dozadu v Nitre. V Nitre na Agrokomplexe bola úplne rovinatá trať, no Králiky… To bol masaker. Stúpanie do kopca ako ešte nikdy, bez dole po strmej hore cez les, pršalo, musel som sa plaziť v blate, zdolať asi 700 schodov na zimný skokanský mostík, dvíhať sa na hrazde, preplaziť sa cez tunely s horským potokom, no amen tma. Bolo to brutálne a medailu za účasť v tomto preteku si nesmierne vážim a mám ju vystavenú  v obývačke 🙂

Prečítať 11 kníh. To mi teda nevyšlo. Bol som strašne lenivý, fuj hanbím sa. Prečítal som iba tri, boli to veľmi dobré knižky, ktoré odporúčam. Rozhodol som sa pomaly začať čítať literárne klasiky a preto som začal jedným z najväčších autorov, Williamom Shakespearom a jeho dielom Hamlet. Pokračoval som človekom, ktorého sledujem a uznávam už dlhšie, Michalom Trubanom. Je to človek, ktorý založil Websupport, firmu, ktorá ponúka domény a hosting a ktorý v roku 2017/2018 spoluzakladal Progresívne Slovensko. Napísal knihu o svojich podnikateľských skúsenostiach s názvom Support a ja som si ju veľmi rád prečítal. Nakoniec som siahol po Malom princovi od známeho autora Antoine de-Saint Exupéry. Všetky tieto tri knižky na mňa pôsobili úplne odlišne no ovplyvnili ma veľmi pozitívne vo svojej kráse a múdrosti.

 

 

 

 

Naplánoval som si navštíviť 3 krajiny. Podarilo sa mi ich ale navštíviť až 5, za čo som nesmierne vďačný. Bol som na parádnej a nevšednej dovolenke na Islande, kde sme s manželkou boli spolu so švagrovcami. Vrámci púte do Medžugorja v Bosne a Hercegovine sme sa cestou tam aj späť zastavili v Chorvátsku pri mori a na svadobnej ceste sme s Pauli boli v krásnom Taliansku, konkrétne v Ríme. Okrem toho som si pár krát skočil do Českej republiky, asi 3x do Prahy a raz do Brna na stretnutie so starým investičným harcovníkom, zakladateľom Vltava fondu.

Zlepšiť sa v nemčine a začať sa učiť jeden cudzí jazyk. Ach jaj, nevenoval som tomu ani ťuk. Škoda. Popravde, rok 2017 by sa dal u mňa nazvať aj rokom lenivosti. Toľko vecí, čo som chcel porobiť, ale kvôli lenivosti som takmer ani prstom nepohol, to je strašné. Času je, len treba aj vôľa…

Dávať si mesačné ciele. Tento bod sa mi takisto nepodarilo naplniť, nejak som naň po čase zabudol. Pokračujem však v ňom a v novom roku sa znova idem posnažiť dávať si mesačné ciele. Už som si spísal, čo všetko chcem stihnúť za január.

V roku 2017 som chcel navštíviť divadlo a operu. Opera sa podarila. Boli sme s Pauli v starom SND na predstavení Nabucco. Bolo to nádherné, najkrajšou časťou bol známy Zbor židov, pri ktorom som ani nedýchal. Veľmi pekný zážitok, ktorý odporúčam všetkým.

Predposledný cieľ bol chodiť 2x týždenne do posilky. Zistil som, že muž v manželstve nemá toľko času ako mal, keď bol slobodný 😀 Takže do posilky som chodil menej, no snažím sa aspoň ako-tak udržiavať v kondícii.

Oženiť sa. To sa úspešne podarilo, s manželkou sa nám žije veľmi príjemne. Mať dobré manželstvo je snom mnohých. Aj mojim. Aj preto som sa rôznych ľudí – manželov, ktorí sú spolu či už 3 roky alebo aj 50 rokov – pýtal, že ako sa to dá, čo máme s Pauli robiť, aby sme navždy spolu vydržali a mali sa radi. Boli mi odporučené veci ako rozprávať sa spolu vždy, keď bude nejaký problém. Že problémy sa majú prediskutovať medzi manželmi, nie s mamou, otcom, svokrou, sestrou či bratom. V prvom rade medzi manželmi. Hovorili mi, že sa musíme rešpektovať, neobmedzovať, veriť si a neustále, každý jeden deň manželstva sa snažiť. Snažiť sa okrem svojich snov, plniť aj sny toho druhého. Myslieť naňho aj v drobnostiach (áno, darčeky) a venovať mu pozornosť. Ľahko sa to povie, ťažšie sa to robí, no je to proces, ktorý sa nikdy neskončí a dvaja na ňom musia pracovať. V dobrom aj v zlom, v zdraví aj v chorobe, v bohatstve aj chudobe. A my chceme 🙂

 

Čo som ale za minulý rok stihol navyše k tomu, čo som si predsavzal?

Začal som vystupovať v TA3. Bol to pre mňa veľký míľnik, ktorý prišiel vďaka môjmu pôsobeniu v Infinity Capital. To je vlastne ďalšia vec, ktorá ma postretla. Nová práca analytika v hedž fonde Infinity Capital, za čo som nesmierne vďačný. Z firmy chodíme s kolegom do TA3 komentovať ekonomické udalosti a ich vplyv na finančné trhy. Vďaka tejto príležitosti som musel potlačiť trému pred kamerou, sebavedome sa tam postaviť (väčšinou sadnúť:) a odpovedať na otázky, formulovať vlastné postoje a názory. Trému mávam by the way stále, keď sadám pred kameru, srdce mi búši, červeň sa mi tlačí do tváre, ešte že mi dávajú ten mejkap, ktorý ju zakryje 🙂 Som ale za túto možnosť vďačný a snažím sa podať vždy čo najlepší možný výkon.

 

 

 

Vďaka svojmu YouTubu, webu a vystupovaniu v televízii, ma začali oslovovať rôzne médiá, aby som sa vyjadroval na aktuálne témy a udalosti na finančných trhoch. Tak som mal možnosť napísať článok pre časopis Hajpster, portál investujeme.sk chcel moje vyjadrenia a okrem toho som začal písať pre český obchodnícky web FXstreet.cz a napísal som článok do prílohy Hospodárskych novín ku konferencii Kapitálový trh 2017, kde bolo Infinity jedným z hlavných partnerov.

Žil som aj kultúrne, s manželkou sme navštívili galériu Nedbalka v Bratislave, kde sa nám veľmi páči výstava “Prelom storočí – zrod výtvarnej moderny Slovenska a autori ako Ladislav Mednyánszky, Dominik Skutezky a iní.

Kto ma v roku 2017 motivoval a inšpiroval? Na začiatok určite musím spomenúť moju manželku Pauli, ktorá vždy stojí pri mne, podporuje ma v mojich snoch a projektoch a je mi oporou. Určite sem patrí aj Gary Vaynerchuk, čo je známy americký podnikateľ, ktorý má svoj YouTube kanál s názvom Gary Vee, motivátor je brutálny, avšak najdôležitejšie je, že runuje reálne biznisy, kde sa mu darí. Zaradil by som sem určite aj Caseyho Neistata, dokonca Eduarda Chmelára, ktorého články na FB a na jeho webe boli pre mňa vždy veľmi zaujímavé a inšpiratívne. Pomerne často som s ním v mnohých veciach nesúhlasil, no som toho názoru, že človek by mal poznať názory aj druhej strany a aj na základe nich si utvárať názory na okolitý svet a udalosti. Brutálnou inšpiráciou mi bol aj Conor McGregor. Áno, Conor je king, neviem už ani ako som sa o ňom dozvedel, ale asi tým, že si robí taký dobrý marketing, dostal sa aj ku mne. Začal som si viac čítať o T. G. Masarykovi, ktorý je pre mňa takisto veľkou inšpiráciou. Ostatne, počas minulého roku ma nejak začalo chytať to, že by som chcel poznať viac históriu Slovenska a Európy, tak som sa dostal aj k spomínanému Masarykovi, Štefánikovi, Tisovi a iným. Začal som si čítať príbehy svätých, čo bolo moje pokánie z októbrovej spovede a zistil som, že aj v tejto skupine ľudí je veľa zaujímavých ľudí, ktorých životy ma ovplyvňujú a inšpirujú k aktivite a k tomu, aby som bol lepšou verziou samého seba.

 

Minulý rok som mal tri prednášky. Na Gymnáziu sv. Vincenta, strednej škole, ktorú som navštevoval, som bol prednášať vrámci Konferencie, ktorá bola zameraná na pracovný trh. Ja som mal prednášku o tom ako sa uchytiť na pracovnom trhu v odbore ekonómia. Za možnosť prezentovať pred tamojšími študentmi som veľmi vďačný, rád odovzdávam svoje skúsenosti ďalším. Okrem toho som mal dve prednášky na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (jedna je tu a druhá tu), kde som v prvom prípade hovoril všeobecne o investovaní, v druhom prípade som mal prednášku zameranú na fondy, ich delenie a charakteristika. Jednu prednášku som si strihol aj na Investment meetups v Nervose, organizovaných Petrom Bukovom.

V roku 2017 som sa posunul aj vo svojej viere. Mnohí vedia, že som katolík a minulý rok som bol často konfrontovaný s odlišnými svetonázormi, kde som mal dve možnosti. Zostať ticho alebo sa ozvať za to, v čo verím. Vec sa ale mala tak, že proti mne, čo sa týka kresťanských otázok, stál Matti. Človek vzdelaný, argumentačne veľmi dobre podkutý. Boli to náročné rozhovory, ktoré ma vyčerpávali, no vďaka nim som si uvedomil, že je čas stať sa skutočným kresťanom, ktorý sa postaví za svoj názor. Toto ma viedlo aj k hlbšiemu štúdiu kresťanských vecí, čítaniu kníh, textov a článkov v tejto tematike. Tento proces sa začal a chcem v ňom pokračovať až do konca života, lebo je to nikdy nekončiaci proces. Kresťanských a teologických tém je veľmi veľa a je to ako s finančnými trhmi. Ak sa chceš vyznať, musíš sa neustále vzdelávať. A ja chcem. Spomínané ťažké rozhovory ma mohli odradiť od môjho kresťanského presvedčenia. Oni ma však práveže nakopli k aktivite, lebo moja viera je pevná a stojím si za ňou. Napísal som aj tento článok. V roku 2018 ich bude viac.

Na konci článku nájdete moje ciele, ktoré som si stanovil na rok 2018.

 

Dôležité udalosti, ktoré sa udiali v 2017tom

 • Rozmohol sa fenomén zvaný kryptomeny. Kryptomeny tu boli už dávno predtým ako sa v treťom štvrťroku stali všeobecne populárnymi. Bitcoin je tu od 2009, ether je tu tiež dlhšie, ja som krypto kupoval v prvom polroku a za 2017 môžem konštatovať pekný zisk. Je to však bublina, no chceme na nej zarobiť.
 • 26.8.2017 sa udial veľký zápas medzi americkou boxerskou legendou Floydom Mayweatherom  a írskou hviezdou sveta MMA Conorom McGregorom, kde Floyd porazil Conora technickým K.O. v 10.kole zápasu, na ktorý sa prišli pozrieť najväčšie svetové celebrity, v televízii tento zápas sledoval neskutočný počet divákov, zápas trhal rekordy vo viacerých aspektoch, článok s mojou predpoveďou víťaza som pred zápasom napísal na svoj web a môžete si ho prečítať tu.
 • Donald Trump začal vykonávať svoj prezidentský úrad. Mnohí sa jeho prezidentovania báli, no zatiaľ po prvom roku fungovania môžem konštatovať, že je to len jeden z ďalších prezidentov, ktorý samozrejme, že má svoje muchy, no ako povedal Warren Buffett, Amerika bude rásť svoje priemerné 2% per annum napriek tomu, kto je v danej chvíli prezidentom. Trump si dal dva veľké ciele, zdravotnícku a daňovú reformu. Zdravotnícka sa mu pretlačiť nepodarila, keďže demokrati majú v Senáte väčšinu, avšak daňová reforma ku koncu roka úspešne prešla obomi komorami Kongresu a v roku 2018 tak môže byť právoplatne implementovaná. Od tejto reformy sa očakáva ďalší podporný impulz k rastu trhov.
 • Budúcnosť je tu. Videli sme prvého humanoida, ktorý dostal občianstvo Saudskej Arábie, je to robot Sophia.
 • Svoju činnosť začína politická strana Progresívne Slovensko, ktorého som čiastočne fanúšikom – neviem ešte, či ich budem voliť, avšak môžem povedať, že sa mi páči ich spôsob fungovania.
 • Boli zrušené Mečiarove amnestie, do kín bol uvedený film Únos

 

Pozreté filmy (39)

Fireproof, Tři bratři, Nerve, Tajný život Waltera Mittyho, La La Land, Gold, Aj dvaja sú rodina, Umučenie Krista, Arrival, Chatrč, Mad Max, Promised land, Ja legenda, Wonder Woman, The Vow, Gladiator, Harry Potter 1,2,3,4,6,7; Spiderman: Homecoming, The Lucky One, Kocúr v čižmách, Piráti Karibiku, Avengers: Age of Ultron, American Made, Revenant (čiastočne), Something´s gotta give, Family Man, Hacksaw Ridge, Thor Ragnarok, Justice League, Twilight 1,2,3, Krstný otec

TOP 11:

Na základe čoho vyberám pre mňa najlepšie filmy? Museli byť také, ktoré ma nadchli/mali hlbokú a významnú myšlienku/spôsobili mi odlišné nazeranie na svet okolo mňa/primäli ma k zamysleniu. Je to týchto 11 filmov:

1. Umučenie Krista

2. La La Land

3. Aj dvaja sú rodina

4. Chatrč

5. Arrival

6. Wonder Woman

7. Fireproof

8. Hacksaw Ridge

9. Gladiátor

10. Mad Max

11. Všetky Harry Potter filmy

 

Pozreté seriály

Billions – fantastický seriál z finančníckeho prostredia, kde proti sebe stoja Bobby Axelrod – šéf hedge fondu Axe Capital a prokurátor Chuck Rhodes. Kedže sa v rovnakom svete pohybujem, tak seriál sa mi veľmi páči a odporúčam ho všetkým, koho táto téma baví.

 

Pozreté videá (13+)

Pod lampou (Sulík verzus Šimečka – jadro verzus periféria; Otec a dcéra Ledeckí, Rómovia a Andrej Kiska; Pod lampou v Národnom: Máme elity? Akí sme rodáci?; Ako 23 ročný kúpil gymnázium; Prečo sériový vrah svedčí o objednanej vražde? Odpovedá advokát Mikuláša Černáka, Da Vinciho kód), Rozhovory s Putinom (celkovo 5 častí, videl som zatiaľ dve), Hedge fund regulation https://www.youtube.com/watch?v=xhUipXkP-6A, Tomáš G. Masaryk o Demokracii – tu https://www.youtube.com/watch?v=ap9_q0rHEIM&feature=share; Marián Kuffa – Zastavme zlo z Istanbulu https://www.youtube.com/watch?v=pUjAOOV4iTI; prejav, ktorý mal Matthewa McConaughey pri získaní Oscara za najlepšieho herca https://www.youtube.com/watch?v=wD2cVhC-63I; Krátky film o zabíjaní kreativity v deťoch https://www.youtube.com/watch?v=kQjtK32mGJQ; Children see, children learn https://www.youtube.com/watch?v=6QFKa7B0dc0…)

 

Top články (9+)

Prečítal som takisto množstvo zaujímavých článkov a textov, vyberám niektoré najlepšie.

Amerika ma naučila dôležitú vec: milovať Európu https://dennikn.sk/929707/amerika-ma-naucila-dolezitu-vec-milovat-europu/?cst=4acdcdac303bc94694eea3fa9e2a588e5e86968e

Manželia Quattrocchi http://www.zivotopisysvatych.sk/luigi-beltrame-quattrocchi-a-maria-corsini-manzelia/

Matúš Vallo: Prišiel čas zmeniť Bratslavu https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2017/cislo-44/vzostup-a-pad-pavla-ruska.html

Trojdňové putovanie s Tomášom Halíkom https://svetkrestanstva.postoj.sk/28376/trojdnove-putovanie-s-tomasom-halikom-a-niekolko-myslienok-o-jeho-teologii

Viacero článkov od Eduarda Chmelára, jeho web je tu.

minimalistka.sk Vzala som ďeťom skoro všetky hračky a stalo sa toto http://minimalistka.sk/ako-som-detom-vzala-skoro-vsetky-hracky-a-co-sa-stalo/

11 dôvodov, prečo naše školstvo vychováva poddajných a neproduktívnych ľudí  https://blog.porazskolu.sk/11-dovodov-preco-nase-skolstvo-vychovava-poddajnych-neproduktivnych-ludi/

10 rád ako sa nerozviesť? V skutočnosti stačia dve https://www.bezhranicna.sk/clanky/10-rad-ako-sa-nerozviest-v-skutocnosti-stacia-dve/

Aj kresťanstvo je sexi. Napriek nám https://blog.postoj.sk/29014/aj-krestanstvo-je-sexy-napriek-nam

 

Plány na rok 2018

 • mať 700 odberateľov na YouTube a natočiť aspoň 50 videí
 • absolvovať aspoň 6 koučingov
 • vytvoriť Investičný kurz
 • navštíviť 3 krajiny
 • ísť aspoň 2x do divadla
 • zabehnúť prekážkové preteky Tvrďák
 • rozbehnúť činnosť Klubu (dozviete sa v najbližších týždňoch/mesiacoch)
 • urobiť vyšší zisk na akciách ako index S&P500
 • prečítať aspoň 6 kníh
 • na svoj web postnúť aspoň 12 článkov – textov, nie videí
 • postaviť spolu s manželkou kaplnku na Kopaniciach
 • byť dobrým manželom, členom rodiny, kamarátom, kresťanom a človekom

Toľko z môjho roku 2017 a plánov na 2018. O minulom roku som natočil aj video. Rok 2017 som si veľmi užil, bol fantastický a už sa teším na nový rok! Odporúčam dávať si predsavzatia, predsa len to človeka posúva ďalej, núti ho zamýšľať sa nad svojim životom do budúcnosti. Je to podľa mňa dôležité predovšetkým v tomto svete, ktorý nám predkladá ponuku “užívať si moment, užívať si teraz”. To podľa mňa nie je dobré. Robí to z nás len ľudí, ktorí žijú zo dňa na deň a nemajú potom čas plánovať si lepšiu budúcnosť. Nenechajte sa chytiť do tejto pasce, makajte na svojom živote, veď ho máme len jeden. Prajem vám všetkým úspešný rok!

 

Prečítajte si odo mňa aj:

https://www.fxstreet.cz/martin-babocky-americkej-ekonomike-sa-dari-kriza-v-nedohladne.html

Moje videá, ktoré odporúčam pozrieť si:

Ako začať investovať – Návod pre začiatočníkov https://www.youtube.com/watch?v=gnyinqflaME&t=0s

Chystá sa ďalšia kríza? https://www.youtube.com/watch?v=xkwCleq8Z6s

Akcie vs. dlhopisy https://www.youtube.com/watch?v=LmXL_KwfAo0

Investovať do akcií alebo trejdovať forex? https://www.youtube.com/watch?v=2WRThlO3H0E&t=0s

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *