Ste pripravení na najväčší fight histórie?

Už o týždeň, v sobotu 26. augusta, sa uskutoční dlho očakávaný boxerský zápas medzi Floydom Mayweatherom a Conorom McGregorom. Tento zápas je zaujímavý hlavne preto, lebo proti sebe nastúpia americký boxer a írsky MMA zápasník. Každý z nich je majstrom svojho remesla a veľká svetová megahviezda. V článku vám predstavím oboch borcov a mnohé pikošky a zaujímavosti z celej tejto udalosti.

Kto je kto

Floyd Mayweather je americký boxer. Počas svojej profesionálnej kariéry nikdy nebol porazený, je svetovým šampiónom v piatich divíziách a držiteľom 15 svetových titulov v štyroch váhových kategóriách. Ako amatér získal bronzovú medailu na Olympyjských hrách v roku 1996. Floyd je známy svojim do dokonalosti dovedeným defenzívnym štýlom a vysokou presnosťou úderov.

Conor McGregor je írsky profesionálny MMA zápasník, nositeľ hnedého opasku z brazílskeho Jiu-Jitsu, ktorý bojuje v súťaži Ultimate Fighting Championship (UFC). Conor je prvým zápasníkom UFC, ktorý je nostieľom opaskov šampióna v dvoch váhových kategóriách súčasne – Featherweight a Lightweight kategórii.

História takýto zápas nepozná

Dosť bolo predstavovania, poďme priamo do deja. Treba povedať, že sa ide uskutočniť niečo, čo tu ešte nikdy nebolo. MMA zápasník proti boxerovi v zápase s boxerskými pravidlami svet ešte nevidel. Jediný podobný nezvyčajný zápas sa udial v roku 1976 medzi Muhammadom Alim proti japonskému wrestlerovi Antoniovi Inokimu, ktorý sa však skončil bez víťazstva jedného či druhého, keďže neboli žiadne unifikované pravidlá a každý zápasník mohol používať svoj štýl boja. Inoki bol celý čas na chrbte na zemi a niekoľkokrát kopol Aliho do nôh. Ali Inokiho niekoľkokrát rukami udrel, no to bolo tak všetko. Tento zápas je iný v tom, že Mayweather aj McGregor sa dohodli na jednotných boxerských pravidlách. Mayweather si teda bude robiť svoj biznis ako zvyčajne a Conor McGregor, ktorý bežne v zápasoch používa aj ruky a nohy, bude musieť nohy nechať na zemi a bojovať iba rukami a vrámci boxerských pravidiel.

Ako sa to začalo

Conor McGregor je známy svojim sebavedomím siahajúcim až do vesmíru a vo svojej kariére vôbec nešetrí veľkými vyhláseniami. Pred dvoma rokmi pred zápasom s Chadom Mendesom sa vyjadril, že nielen, že v najbližšom zápase zničí Chada Mendesa, ale že už skoro v MMA nemá súperov a dokázal by vyplieskať aj takého Floyda Mayweathera. Podľa môjho názoru to povedal len tak, aby dal najavo, že sa nebojí nikoho. Avšak médiá sa tohto vyhlásenia chytili a začali ho postupne viac a viac riešiť. Bolo to v období, keď Floyd Mayweather mal zápas storočia s Mannym Pacquiaom, kde obaja z týchto fighterov zarobili vyše 100 miliónov dolárov. A keďže sa médiá otázky súboja medzi Floydom a Conorom zhostili, Conor si uvedomil, že by takýto zápas bol z historického a hlavne finančného hľadiska veľmi významný. Čo sa dialo potom, už poznáme.

Tlačové konferencie pred zápasom

Nakoniec bol stanovený dátum zápasu na 26. augusta 2017 a boli naplánované štyri tlačové konferencie postupne v Los Angeles, Toronte, New Yorku a Londýne. Každý z týchto borcov má milióny fanúšikov po celom svete a preto organizátori vedeli, že tlačové konferencie pred zápasom budú veľmi žiadané a určite vypredané. Tak sa aj stalo. Štadióny, divadlá a arény boli vypredané a desiatky tisíc divákov sa prišlo na tieto šouky pozrieť. Conor chodil na všetky konferencie oblečený maximálne extravagantne, kedy napríklad v Los Angeles mal na sebe pásikavý oblek, avšak pri bližšom pohľade ste si mohli všimnúť, že to vôbec nie sú pásiky, ale zvislo pod sebou napísané slová „F*ck you“. Na konferencii v New Yorku prišiel Conor v nohaviciach z krokodílej kože bez trička iba s, cez plecia prehodeným, kabátom z polárneho medveďa. Na konferencii sa s Floydom častovali aj takýmito rečami:

Floyd: „Je mi jedno, či je to ring alebo octagon, ja proste nakopávam zadky… Postavte mi ich do radu a budem ich všetkých knokautovať. A 26.augusta knokautnem tohto čuráka tiež!“

Conor mu odpovedal: „Ty si neknokautoval nikoho už 20 rokov!“

Floyd: „Budeš mávať bielou vlajkou! Môžeš si vybrať ako spadneš na zem, či na hubu alebo na chrbát. Ktorú stranu si vyberáš? Všetko, čo musíš urobiť, je len prísť a ja už urobím zvyšok.“

 

Conor: „Floyd má problémy s daňovými úradmi, pozrite ako je oblečený, veď on už nemá ani len na oblek! Pozrite na jeho malé ruky, malé telo, ešte aj malú hlavu. Moja päsť je väčšia ako jeho hlava. Knokautujem ho počas prvých štyroch kôl, uvidíte, príde na moje slová!“

Pôjde o obrovské peniaze

Floyd si boxom doteraz zarobil približne 350 miliónov dolárov, Conor v MMA asi 34 miliónov dolárov. Floydov posledný zápas, kedy nastúpil proti Mannymu Pacquiaovi, mu vyniesol niečo medzi 150 až 200 miliónov. V tomto prípade proti Conorovi Mcgregorovi sa očakáva, že Floyd by pri ideálnych podmienkach mohol zarobiť 200 až 300 miliónov. Conor hovorí, že si týmto zápasom zoštvornásobí svoj majetok, teda by mohol zarobiť približne 100 miliónov dolárov.

Očakávaná suma, ktorá bude zarobená týmto zápasom, je 600 miliónov dolárov. Túto sumu si rozdelia Floyd s Conorom, Showtime ako hlavná televízia, ktorá bude zápas vysielať, UFC a jej prezident Dana White a iní.

Kto bude rozhodovať zápas

Rozhodcom v ringu bude Robert Byrd (USA). Rozhodcovia počítajúci body budú Burt Clements (USA), Dave Moretti (USA) a Guido Cavalieri (ITA). McGregorova požiadavka bola, aby aspoň jeden rozhodca z trojice bol zo zahraničia.

Byrd rozhodoval Mayweatherov víťazný zápas proti Guerrerovi pred štyrmi rokmi. Mayweatherove posledné 3 zápasy rozhodoval Kenny Bayless, no ten bol pre tento zápas spomedzi možných kandidátov vylúčený po kritických komentároch McGregorovho kouča Johna Kavanagha.

Byrd okrem toho rozhodoval vysoko hodnotené zápasy ako Andre Ward vs. Sergey Kovalev, Saul „Canelo“ Alvarez vs. Miguel Cotto, George Grove vs. Badou Jack a iné.

Koho tipujú na víťazstvo celebrity?

Manny Pacquiao: Floyd Mayweather vyhrá

„McGregor nemá žiadnu šancu v tomto súboji… Neexistuje spôsob, akým by dokázal podstatnejšie udrieť Floyda. Ako by mohol? Veď nemá žiadne skúsenosti z boxu.“

Tyson Fury: Conor McGregor vyhrá

„Myslím si, že McGregor knokautne Mayweathera v prvých 35 sekundách tak ako to urobil Jose Aldovi. Verím, že mu dá KO v prvom kole.“

Mark Wahlberg: Vyhrá Conor McGregor

„Vždy som chcel vidieť niečo takéto. Viem, že Conor nemá strach z prijímania úderov. Viete, boxerský svet hovorí, že to bude nudný zápas. Ale verte mi, bude to veľmi zaujímavé. Mayweather má výhodu, to áno, je aj veľmi opatrný vo výbere súperov, ale Conor je veľmi odlišný typ bojovníka. Ak sa pozriete napríklad na zápas s Canelom, ten po Floydovi vôbec nešiel. Nemyslím si, že Floyd má silu dať Conorovi K.O.“

Amir Khan: Vyhrá Floyd Mayweather

„Myslím si, že to bude slabý zápas. Mayweather bude od neho lepší o triedu. McGregor nemá žiadny boxerský background ani skúsenosti. Pokojne viem predpovedať strašný knokaut, Floyd ľahko zvíťazí.“

Joe Rogan: Vyhrá Conor McGregor

„Floyd Mayweather je veľmi dobrý boxer, ale Conor McGregor je neskutočne nebezepečný a disponuje šikovnými pohybovými schopnosťami. V zápase si vie postrážiť vzdialenosť zaujímavými spôsobmi. Dokáže súpera ohromiť a na moment omráčiť.  A keď to urobí, súpera v momente má a udiera veľmi deštruktívne.“

Mike Tyson: Floyd Mayweather vyhrá

„McGregora v boxe zabijú. Som nahnevaný, pretože som si myslel, že budú mať MMA pravidlá proti boxerským. Pretože o tom to celé je. Dokáže boxer poraziť borca z MMA? McGregor sa dal do pozície, v ktorej mu nakopú riť, pretože Floyd robí box celý svoj život už odkedy bol dieťa. McGregor akceptoval najhoršie pravidlá v histórii boxu.“

Silvester Stallone: Vyhrá Conor McGregor

„Veľmi sa mi páči Conorov príbeh, aj to, že je považovaný v tomto zápase za outsidera. ON je skutočný Rocky. Mayweather dostane nakladačku.“

Conor Floyda rozbije

Ja to vidím takto. Ak by sa zápas skončil iba víťazstvom na body, väčšiu šancu má vyhrať Floyd, pretože je to predsa len čistý a skúsený boxer, ktorý vie perfektne brániť a má vysokú presnosť úderov. Ale Boh chráň Floyda, ak by sa mu nemalo podariť vyhrať na body. V prípade, ak by mal zápas skončiť spôsobom K.O. jedného z borcov, tak dávam takmer stopercentnú šancu Conorovi, pretože disponuje neskutočne devastačnou silou. Svoju ohromnú silu dokázal už veľa krát, najviac však:

  • Najrýchlejšou porážkou súpera v dejinách UFC, kedy zápas s Jose Aldom ukončil neskutočným K.O. ľavým hákom na Aldovu bradu, kde ho po 13 sekundách zápasu doslova vypol, ten padol na zem a nevedel o svete naokolo. A to o Aldovi hovorili, že už je nad Conorove sily a Conor Alda neporazí.
  • Tým ako dokázal vyhrať druhý zápas proti Natovi Diazovi. Tohto vyššieho a ťažšieho borca po mnohých Conorovych úderoch doslova hádzalo dozadu alebo na kolená.
  • Posledným knokautom bývalého profesionálneho boxera Paulieho Malignaggiho v sparring zápase za účasti známeho boxerského rozhodcu Joa Corteza. Paulie je držiteľom dvoch titulov majstra sveta v boxe, no proti Conorovym úderom zjavne nemal šancu a skončil na zemi.

K.O. počas prvých 13 sekúnd zápasu proti Jose Aldovi

Zápas proti Natovi Diazovi

Stavím sa, že v prípade Conorovho víťazstva by Floyd verejne mrnčal a to takým spôsobom, že by obviňoval Conora s tým, že používal nepovolené údery. Vyzerá to tak, že Floyd si už chystá pôdu na tieto vyjadrenia do budúcnosti, pretože vyhlasuje, že vo zverejnenom videu zo sparringu s Pauliem Malignaggim vidí, ako Conor stále používa „ilegálne a špinavé údery“. A ak sa podľa neho niečo také bude diať aj počas zápasu, patrične to dá, tak ako obvykle, najavo. Tak ako v zápase s Canelom, keď dostal do stehna, hneď začal rozhadzovať rukami a tváriť sa akoby mu maminka zobrala obľúbené autíčko. Alebo takisto s Victorom Ortizom, ktorý mu dal hlavou do brady v momente, keď boli v „ boxerskom objatí“, reagoval Floyd podobne. Zápas to bude teda určite zaujímavý.

Mayweather sa nedávno vyjadril, že sa v tomto zápase nechystá robiť svoj klasický defenzívny box, ale že sa na Conora vrhne. Conor chce urobiť to isté a povedal, že nech všetci sledujú prvé sekundy, lebo ten, ktorý z nich dvoch urobí prvý krok vzad, zápas prehrá.

Myslím si, že Conor má väčšiu šancu na víťazstvo, pretože je o 12 rokov mladší, Floyd je na dôchodku a posledné dva roky nemal žiaden zápas. Zato Conor mal počas posledných dvoch rokov zápasov veľa. Conor je vyšší, ťažší a má dlhší dosah úderu v porovnaní s Floydom. Treba povedať, že Conor McGregor je neporazený na nohách. Všetky zápasy, ktoré prehral, prehral pri boji na zemi a také niečo sa v tomto zápase neudeje. Avšak zo všetkého najdôležitejší je Conorov mindset. Nielen, že má neskutočné sebavedomie, on takéto zápasy berie ako „ďalší bežný deň.“ Preňho to nie je nič výnimočné, každého súpera berie rovnako, tvrdo trénuje, je, spí, príde na zápas, vytrieska zo súpera dušu a svet ide ďalej.

Nech už sa zápas skončí akokoľvek, teším sa naň. Toto bude nový zápas storočia, udalosť, ktorá sa zapíše do dejín. Víťaz o sebe bude určite vyhlasovať, že je lepší ako ktorýkoľvek zo všetkých borcov z oboch športov. Na záver nechávam slová Bena Meddera z Ido Portal, ktorý Conora trénuje v pohybových aktivitách: „Floyd bude čeliť bojovníkovi, proti akému v živote nestál. Áno, porazil všetkých svojich súperov, no všetci mali jedno spoločné – boli boxeri.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *