Hlúpe a zaostalé Slovensko? Nie. Fantastické Slovensko alebo Prečo byť hrdý na našu krajinu

Viete, čo povie Američan o USA? Že je to najlepšia krajina na svete. Brit je na kráľovnú a Veľkú Britániu hrdý. Francúz si povie, že niet krajšej krajiny ako je Francúzsko. Švajčiar si možno povie, že Švajčiarsko je jedna z najrozumnejších krajín na svete. Japonec si nedá na svoju krajinu dopustiť. Čo povie o svojej krajine Slovák? Že je to banánová republika, krajina 20 rokov pozadu…

A to ma naozaj zarmucuje. Nemali by sme si na vlastnú krajinu nadávať. Je naša. Verte mi, máme na čo a na koho byť hrdí. Buďme uvedomelý národ a začnime sa o svoju krajinu starať. V tomto článku píšem o tom, čo je na Slovensku zlé a mohlo by byť lepšie, čo je dobré a treba o tom hovoriť a vyzdvihovať to.

Slovensku sa vytýka, že tu nič nefunguje, že sme za západom 20 rokov pozadu a podobne. Ja na to vravím nasledovné. Slovensko bolo desiatky rokov súčasťou komunistického bloku. Z tohto dôvodu sme sa logicky nemohli rozvíjať tak ako západné krajiny. Teraz, po páde železnej opony, zamatovej revolúcii a pripojení sa do spoločenstva rozvinutých štátov, už makáme na tom, aby sme sa posúvali a rozvíjali. Uvedomme si, že sme mladá-mladučká krajina. Slovensko má predsa len 25 rokov moderných západných dejín. Koľko rokov sa už rozvíja Rakúsko, Nemecko a ostatné západoeurópske krajiny? Stovky, možno tisícky rokov. Postupne sa tam dostaneme aj my.

S tým bytostne súvisí mať politických predstaviteľov, ktorí budú krajinu tiahnuť dopredu. Nie smerom nadol. Je vinou politikov, že Slovensko je na tom tak ako je? Je to predovšetkým našou vinou. My sami rozhodujeme o tom, kto nám bude vládnuť a je pravda to staré známe „politici sú rovnakí ako je ľud“. Treba sledovať prácu vlády a parlamentu a byť k nim kritický. Na druhej strane, môžeme kandidovať aj sami. V nie najlepšom stave je aj naše súdnictvo. Sudcov volia takisto politickí predstavitelia, čiže ak nadávame na súdnictvo, zase sme pri politikoch, ktorých treba vymeniť.

Čo dobré by sme mohli vyzdvihovať? Na začiatok môžem povedať, že máme fantastickú geografickú polohu. Z globálneho pohľadu sme súčasťou Európy, kde je dostatok jedla a pitnej vody, normálne počasie a žiadna vojna (ak sa vám to zdá banálne, choďte sa pozrieť do Afriky, mnohých arabských alebo juhoamerických krajín). Z bližšieho pohľadu vidíme, že sme v strede Európy a máme blízko do akéhokoľvek kúta starého kontinentu. Z vlastnej skúsenosti hovorím, že si neviete predstaviť ako nám našu polohu závidia napríklad takí Američania, ktorý majú obrovskú krajinu a cestovať po nej im zaberie aj dni. Máme na skok k takým či už starobylým alebo významným mestám akými sú Rím, Atény, Paríž, Londýn, Berlín, Viedeň atď atď. Mali by sme cestovať a spoznávať ich.

Bratislava – Hlavné námestie

Okrem cestovania do zahraničia by sme mali spoznávať aj Slovensko. Máme tu také skvosty, akými sú Spišský hrad, ktorý je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO; oltár Majstra Pavla z Levoče, ktorý je najvyšším neskorogotickým dreveným oltárom na svete; krásne jaskyne; v Kremnici je jedna z najstarších mincovní v Európe; máme Vysoké Tatry, ktoré nám závidia aj bratia Česi; Bojnický zámok, ktorý je v zahraničí považovaný za jeden z najkrajších na svete; Dóm Sv. Martina v Bratislave, v ktorom boli korunovaní králi a cisári, medzi ktorými bola aj Mária Terézia. Takto by sme mohli pokračovať veľmi dlho.

Spišský hrad

Máme fantastických ľudí, mnoho rodákov, ktorí boli a sú známi či už všeobecne na Slovensku alebo aj v zahraničí. Medzi medzinárodne významné historické postavy môžeme zaradiť takých velikánov ako M. R. Štefánik, ktorý ako francúzsky generál, scestovaný človek, mal kontakty na amerického prezidenta, francúzskych vládnych predstaviteľov a mnohých ľudí v zahraničí. Tomáš Garrigue Masaryk bol jedným z tvorcov Česko-Slovenska, múdry človek, ktorý bol celkovo sedemnásťkrát navrhnutý na Nobelovu cenu za mier. Jeden z najznámejších slovenských konštruktérov a vynálezcov Štefan Banič dal svetu padák; Štefan Boleslav Roman bol ako Slovák jedným z najznámejších priemyselníkov v Kanade. Hrdí môžeme byť na takých velikánov akými boli Ľudovít Štúr alebo Anton Bernolák. Staré historické postavy ako knieža Pribina či Svätopluk – najvýznamnejší panovník Veľkej Moravy.

Košice – Dóm sv. Alžbety

V súčasnosti nás v zahraničí v dobrom svetle prezentujú osobnosti ako napr. významní vedci a vysokoškolskí profesori Ľuboš Pástor v Chicagu, Ružena Bajcsy na Stanforde, športovci Peter Sagan, Marek Hamšík, Zdeno Chára, Petra Vlhová, Matej Tóth, Dominika Cibulková alebo politik Miroslav Lajčák (áno, je smerák a môžeme ho tu hejtovať za predražené predsedníctvo a pod, no v zahraničí je uznávanou osobou medzinárodného formátu, to si klamať zase nemôžeme).
Na Slovensku robí významnú službu druhým farár Kuffa zo Žakoviec, Matúš Vallo – architekt a človek kandidujúci na primátora Bratislavy, herci Robo Roth, velikán Ján Kroner a množstvo ďalších.

Ako by sa v súčasnosti popri Američanovi, Francúzovi, Britovi, Švajčiarovi a Japoncovi mohol vyjadriť Slovák? Že Slovensko je krajina, kde sa rodia významné osobnosti, sme súčasťou moderného a rozvinutého sveta, máme možnosti cestovať, podnikať a tvoriť. Môžeme byť nápomocný iným krajinám okrem iného aj príkladom pokojného rozdelenia krajiny v minulosti. Myslím, že je toho veľa, čo sme dali a môžeme stále dať Slovensku a svetu. Slovensko má nepochybne tak ako každá iná krajina aj svoje negatíva, no ja chcem hovoriť viac o tom, čo je v našej krajine dobré a prispieť k tomu, že sa budeme hýbať vpred.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *