Blockchain v energetike

Blockchain bude využiteľný v rôznych (ak nie všetkých) odvetviach. Vyzerá to tak, že si robí zálusk aj na narušenie hierarchie energetického trhu.

Hovorí sa, že blockchain by mohol nahradiť energetické spoločnosti, ktoré vystupujú ako autority pri distribuovaní energie spotrebiteľom, bežným ľuďom do ich domovov. To by znamenalo, že by bolo v budúcnosti možné kupovať a predávať napr elektrickú energiu priamo my bežní spotrebitelia medzi sebou. Vystupovali by sme ako rovný s rovným a bolo by to jednoduchšie, rýchlejšie a za nižšie ceny. Mali by sme možnosť si zvoliť z akého zdroja a od koho si energiu kúpime. Jediné, čo k tomu je potreba, je inteligentné meracie zariadenie a pripojenie k internetu.

Takéto niečo sa už vyskúšalo a úspešne podarilo aj v praxi. V apríli roku 2016 sa v New Yorku uskutočnila prvá transakcie eletrickej energie a bolo to medzi susednými domami s vlastným zdrojom energie zo solárnych panelov. A fungovalo to. Odvtedy sa to skúša na ďalších miestach vo svete, napríklad v Holandsku alebo Austrálii.

Zdroj: https://www.startitup.sk/revolucia-energetike-blockchain-technologia-pretvara-energeticky-trh/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *