100-ročnú investíciu pre ďalšie generácie našej rodiny sme začali

Koncom minulého roka som napísal príspevok, že všetci sa zameriavame na budovanie svojho majetku (čo je v poriadku), no je aj možnosť vybudovať majetok ďalším generáciám rodiny a zabezpečiť ich tak. Vtedy som písal, že do toho ideme – už v tom sme. Trvalý príkaz je nastavený, peniaze sa investujú.

Detaily sú takéto

  • 150€ mesačne
  • vklady každý rok navyšované o 3% kvôli inflácii
  • horizont 100 rokov
  • žiadne špekulatívne obchody, ale rozumné investovanie plne do akcií prostredníctvom ETF fondov, pretože tie majú dnes výhodu daňového oslobodenia (mimochodom, viacerí Slováci by mali investovať do ETF) a nižších poplatkov oproti bankovým podielovým fondom
  • my sa peňazí nikdy nedotkneme, nie sú naše, ale ďalších generácií našej rodiny. My svoje investície máme.

ČÍSLA, KTORÉ PRÍDU

V reálnom vyjadrení, teda po zarátaní inflácie, môžu ďalšie generácie našej rodiny očakávať:

  • ak my s manželkou budeme žiť ešte cca 50 rokov, za ten čas tam bude 1,25 milióna €
  • počas života naučíme naše deti zmyslu investovania a tiež, že to nie sú ani ich peniaze (pripomínam, svoje aktuálne rodinné investície máme) a že v investícii majú pokračovať. Teda, ak naše deti budú žiť tiež cca do 80ky, v tom čase bude v rodinnom generačnom fonde cca 11 miliónov €
  • ku koncu horizontu tam bude 46 miliónov €

Opakujem, v reálnom vyjadrení po započítaní inflácie.

BUDE TO TAM

  • napriek krízam – áno, pri rozumnom investovaní sa ráta aj s krízami a všetkým zlým, čo sa na trhoch z času na čas vyskytuje. Ráta sa s priemerným výnosom dobrých aj horších rokov

Či sa ďalšie generácie rozhodnú, že už napríklad po 50 rokoch začnú z dividend týchto investícií podporovať charitatívne organizácie a pod, nech sa páči. Bude to plne na nich. My tu pre nich niečo začneme, nech nemusia riešiť dennodenné prežitie, ale aby mali život otvorený možnostiam.

Takto môžu kapitál budovať inštitúcie, krajiny aj ľudia. Veľa z nás však trpí tým žiť tu a teraz. Myslieť na budúcnosť má podľa mňa zmysel.

Ak Vy vo vašej rodine ešte neinvestujete, začnite so mnou. Napíšte mi. Venujem sa tomu roky a klientom aktuálne spravujem 11 miliónov €.