Milí návštevníci, spísal som zoznam najlepších filmov z oblasti finančných trhov a investovania. Celkovo ich je 14, budem v budúcnosti pridávať aj ďalšie. Drvivú väčšinu z nich som videl, ostatné mám v pláne pozrieť. Môžem vám ich však odporučiť, lebo predstavujú pohľad za oponu finančného sveta.

The Wizard of Lies – film o veľkom podvode vo finančnom svete, kedy Bernard Madoff obral pomocou Ponziho schémy klientov o približne 50 mld USD

 

Big Short – jeden z naj filmov, kde pekne vysvetlia podstatu hypotekárnej bubliny, kde sú ukázaní ľudia, ktorí túto bublinu očakávali. Tiež je tu ukázané, že je nákladné shortovať trh ešte predtým ako začne padať. Christian Bale tu zohral perfektnú úlohu chlapíka, ktorí bol proti bankám, smiali sa z neho, no z celej situácie vyšiel ako víťaz. Celkovo je vo filme kvalitné herecké obsadenie.

 

Principles for success – Ray Dalio, šéf Bridgewater – najväčšieho hedžového fondu na svete, napísal knihu Principles + k nej vytvoril minisériu videí (ktorú aj sám nadaboval). Kniha nie je zrovna o financiách či biznise, je však o jeho vlastnom úspechu v živote a princípoch, ktoré ho doviedli do bodu, v ktorom sa nachádza teraz. Toto je prvé video z tejto série.

 

Too Big To Fail

 

Margin Call – dobrý film, no pre mňa trošku nudný a s nie najlepším koncom. No stále dobrý. Videl som ho už dávno, musím si ho znova pozrieť, možno môj názor naň pozmením.

 

Wall Street – klasika, ktorá vždy poteší. Nezabudnuteľný Gordon Gekko, ktorý hovorí, že Greed is good.

 

Wall Street: Money Never Sleeps – druhá časť filmu Wall Street, tiež perfektný, vždy si ho rád pozriem. Návrat Gordona a nástup mladého dravého finančníka, ktorého hrá Shia LaBeouf.

 

Boiler Room – dobrý film, kde sa podobne ako vo vlkovi z wall street môžete naučiť presviedčať ľudí o niečom, čomu ani nemusia rozumieť.

 

Wolf of Wall Street – Leonardo DiCaprio a jeho masterpiece. Film, okrem iného ukazujúci dekadentné správanie mnohých ľudí z Wall Street, taktiež silnú túžbu uspieť a ísť za uznaním aj prostredníctvom prekročenia zákona.

 

Rogue Trader

 

Something Ventured

 

Inside Job – dokumentárny film. Veľmi veľmi dobrý. Poviem pravdu, aj som pri ňom zaspával (asi iba pri dvoch častiach), no do hĺbky vám ukáže podstatu krízy, ľudí v nej, aké mali úlohy, ako sa ne/snažili proti nej bojovať. Uvidíte mnohých “hajzlov” šéfov bánk, ktorí kríze dopomohli, nabalili sa a zutekali. OD-PO-RÚ-ČAM

 

Enron: The smartest guys in the room

 

Other People’s Money

 

Global Financial Meltdown

 

Warren Buffett Documentary – dokument o Warrenovi Buffettovi z januára 2017. Približuje život jedného z najväčších svetových investorov.

https://www.youtube.com/watch?v=ridk6OvkgGM