Technická analýza na forexe (1)

Keď tradujete, mali by ste sa rozhodnúť ako budete analyzovať trhy. Vybrať si môžete medzi technickou a fundamentálnou analýzou. V tomto seriály sa zameriame na technickú stránku analýzy a jej pomoc k ziskovému obchodovaniu.

Úplne najzákladnejšími časťami technickej analýzy sú trend, klesajúca a stúpajúca trendová línia a pod. No takýmto easy veciam sa venovať nechcem, to každý z nás už pozná. Poďme sa však bližšie pozrieť na rôzne technické čiary a formácie, niektoré aplikujem na moje vlastné obchody, ktoré mám otvorené v týchto dňoch.

Supporty a Rezistencie

Všetky technické formácie budem ukazovať na grafoch, tak im človek najlepšie porozumie. V prvom grafe som zobrazil ružovou čiarou rezistenciu a druhom grafe zelenou čiarou support. Čiara, ktorá odrazy trhu ohraničuje zospodu, sa nazýva support a čiara, ktorá je zvrchu, je rezistencia. Na to, aby sme mohli s veľkou pravdepodobnosťou povedať, že sa v trhu vytvoril support alebo rezistencia, musí sa od danej čiary trh odraziť aspoň dva krát. Na grafoch vidíme, že v obidvoch prípadoch to sedí.

Rezistencia

Tu v dolnom grafe vidíte vývoj menového páru USDNOK. Nad zelenou čiarou vidíte čiaru prerušovanú, na nej som vstúpil do long pozície. Tento obchod bol potvrdený troma signálmi. Zobrazeným supportom, formáciou hlava ramená a porušeným klesajúcim trendovým kanálom. už som na raste od supportu urobil a zatvoril v zisku dva obchody, držím už len posledný, ktorý má potenciál dostať sa minimálne na hodnotu 8,4. Stop Loss mám nastavený pod supportom.

support

Kanál

V grafe som kanál zobrazil červenými čiarami. Je to formácia, kedy sa trh pohybuje v rámci dvoch čiar. porušenie kanála, teda pretnutie trhu nahor alebo nadol signalizuje smer trhu. Asi 10teho až 11teho marca vidíte pretnutie spodnej úrovne kanála, niekto by si mohol myslieť, že ide o signál k shortovaniu USDNOK, no nie je tomu tak. Na to, aby sme mohli vstúpiť do krátkej pozície, musí klesajúcu úsečku potvrdiť ďalšia klesajúca. A tu vidíme, že ďalšia úsečka v short smere nebola. Nakoniec bol tento klesajúci trendový kanál porušený smerom hore. kedy bol aj potvrdený ďalšou rastovou úsečkou.

Chcete vedieť čo všetko treba sledovať pri ziskovom tradingu? Kliknite sem.

Hlava – Ramená

Nakoniec si povieme o formácii Hlava Ramená, ktorá sa taktiež vytvorila v USDNOK v posledných týždňoch. V grafe ju vidíme zobrazenú červenými čiarami. Aby sa vytvorila v trhu táto formácia, musí sa vykresliť v strede jeden veľký pokles trhu a na bokoch s menšími poklesmi. Toto je Hlava Ramená, ktorá signalizuje rast trhu, opačná Hlava Ramená signalizuje pokles trhu.

Tieto formácie sú jednoduché na pochopenie, no musia sa vždy správne v trhu identifikovať. Dávajte si na to pozor, nikdy neotvárajte pozície len tak, “lebo si myslím” – ak obchodujete technicky, nechajte si svoj odhad tou technikou aj potvrdiť. Ako som vám práve ukázal, všetky tri uvedené formácie som využil pri svojom poslednom obchode. Už som dve pozície so ziskom zavrel, budem čakať už len na to, kým sa USDNOK dostane po úroveň 8,4 a obchod pravdepodobne zavriem. Hľadajte tieto formácie v tých trhoch, ktoré obchodujete a využívajte ich s rozumom. Určite vám v ziskovom obchodovaní pomôžu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *