Tajomstvo úspechu Trumpovej kampane? Skvelý marketing

Donald Trump, republikánsky kandidát na prezidenta Spojených štátov, je tvrdý, patriotický, odvážny, ale aj populistický či kontroverzný, no predovšetkým je to dobrý marketér. To, ako sa o ňom hovorí a píše nielen v USA, ale v celom svete, je výsledok perfektne vymysleného marketingu.

Pravdepodobne ste o ňom už počuli. Je to podnikateľ z New Yorku, miliardár, ktorý svoj majetok zarobil v realitnom biznise (vlastní dosť veľa budov a mrakodrapov v New Yorku a ďalších amerických mestách). Ja ho registrujem už zhruba 5-6 rokov. Hlavne ako podnikateľa a spisovateľa. Napísal niekoľko kníh, ja som od neho čítal dve, a to Prečo chceme, aby ste boli bohatí a Nikdy sa nevzdávaj. No a momentálne sa snaží o ďalší úspech – stať sa prezidentom USA. O prezidentský úrad sa Donald Trump uchádzal už v minulých voľbách, ktoré som sledoval, no musím vám povedať, že som ho nejako veľmi neregistroval. Nebolo o ňom až tak počuť. Nakoniec aj svoju kandidatúru stiahol. Vyzerá to tak, že sa z minulých volieb poučil a teraz to robí celé úplne inak.

Od začiatku jeho kandidatúry sú ho celé médiá. Všade, kam príde, urobí rozruch. Všetko, čo povie, vyvolá veľké emócie. Všetci sledujú každý jeho krok. A on si to patrične užíva a ťaží z tejto pozície.

Otázka ale znie, prečo sa o Trumpovi stále veľa hovorí a píše a žne také veľké úspechy. Lebo všetko je v biznise vždy o marketingu. Keď sa o vašom biznise, produkte, či službe veľa hovorí, je to pre vás len dobré, pretože biznis vám rastie. Čím viac ľudí o vás vie, tým viac predáte a aj zarobíte. Donald zvolil veľmi dobrú taktiku, vyjadruje sa k najpálčivejším témam súčasnej situácie, a to k moslimom, mexickým prisťahovalcom, s ktorými má USA na hraniciach problémy, dokonca nemá problém zaútočiť na pápeža. Donald Trump sa stavá do úlohy rázneho lídra, kedy vydáva vyjadrenia, aby moslimom bol zakázaný vstup do USA, pretože sú to teroristi a Amerika tak bude viac v bezpečí. K mexičanom hovorí, že dá vystavať niekoľko metrov vysoký múr na hraniciach s touto krajinou, aby sa podľa jeho slov títo “dovozcovia drog, zločinci a násilníci” nemohli dostať do Ameriky a ničiť ju (Dokonca chce, aby tento múr zaplatila mexická vláda:D). Toto všetko je marketing, ktorým upútava. Ktovie, možno sú to len predvolebné veľké reči, aké počuť pred voľbami v hociktorej krajine sveta. Možno týmito rečami chce fakt iba upútať, aby ho zvolili. Uvidíme.

Hlavné heslo kampane Donalda Trumpa je “Make America Great Again” – Urobme Ameriku znova skvelou. Toto heslo nezabudne zakomponovať do žiadneho z videí, ktoré pravidelne pridáva na Facebook, kde ho má lajknutých 6 miliónov ľudí(!!). Takisto to často hovorí počas debát s ostatnými kandidátmi, tvári sa pritom nebezpečne a ľudia mu to žerú. V marketingu je dôležité osloviť svojich zákazníkov, dať im emóciu, pocit, že máte pre nich niečo skvelé, čo žiadna iná firma okrem vás nemá. A toto robí aj Donald Trump. Kritizuje a zosmiešňuje prezidentovanie Baracka Obamu a hovorí, že keby je prezidentom on, Amerika by bola oveľa viac uznávaná ako je tomu v súčasnosti. Dáva svojim voličom pocit, že iba on dokáže urobiť to, čo žiadny iný jeho protikandidát – urobiť Ameriku znova skvelou krajinou. Krajinou, ktorá bude veľmocou, ktorej sa budú ostatní báť – to sú jeho slová.

Veľmi dobre urobil to, že vo veľkej miere využíva Facebook. Keď sa stane nejaké nešťastie, promptne reaguje. Natočí video, kde vyjadruje úprimnú sústrasť a hneď navrhuje zlepšenia, ktoré by ako prezident presadil. A znova, ľudia mu to žerú. Prispôsobuje sa situácii. To musia robiť aj firmy pri svojich marketingových kampaniach.

Donalda Trumpa som ako podnikateľa a motivátora vždy uznával. No bojím sa ho ako prezidenta USA.  Republikáni vo všeobecnosti sú skôr tí útočnejší, čo sa týka vojen a konfliktov, no on je v tomto ešte o level vyššie. Myslím si, že Donald Trump sa nakoniec stane budúcim americkým prezidentom. Z republikánskych ani demokratických kandidátov mu nikto nekonkuruje a nikto naňho nemá. Ak prezidentské voľby vyhrá, treba sa pripraviť na dusno v medzinárodnej politike a takisto na nejaké vojnové konflikty, ktoré v konečnom dôsledku robia všetko ešte horším…

(Odporúčam pozrieť si toto video o Trumpovi – veľmi zaujímavé: https://www.youtube.com/watch?v=drWh6vBa45k )

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *