Spoznajte najväčšie ryby vo svete financií- Mohamed El-Erian

Mohamed El-Erian je jedným z najuznávanejších odborníkov na dlhopisy. Dlho zastával vysoké postavenie v spoločnosti PIMCO. Jeho názory sú často sprostredkované veľkými finančnými médiami.

Mohamed El-Erian sa narodil v roku 1958 v New Yorku a jeho predkovia pochádzajú z Egypta.  Študoval na univerzitách Cambridge a Oxford v Anglicku. Je to americký biznismen, ktorý je bývalým CEO spoločnosti PIMCO (veľká a významná investičná spoločnosť, ktorá je jedným z najväčších držiteľov dlhopisov na svete s aktívami rátanými v biliónoch), v súčasnosti zastáva pozíciu hlavného ekonomického poradcu firmy Allianz.

Okrem toho je šéfom tímu poradcov amerického prezidenta Baracka Obamu pre globálny rozvoj. Píše stĺpčeky do Bloombergu a Financial Times. Do PIMCO prišiel z Harvard Management Company, čo je spoločnosť, ktorá pre Harvard University spravuje jej finančné prostriedky (rátané v miliardách dolárov, na Slovensku nič také nemáme 😀 ) Okrem toho predtým pracoval na riaditeľských postoch v Citigroup v Londýne a v Medzinárodnom menovom fonde vo Washingtone. (Tomu sa hovorí životopis)

Bill Gross a Mohamed El-Erian – bossovia v PIMCO

El-Erian sa narodil v New Yorku, no detstvo strávil v Egypte. Do USA sa s rodinou presťahovali v roku 1968, keď tam jeho otec dostal prácu v Spojených národoch. On sa po návrate zo štúdií zamestnal v MMF a začal písať pre významné ekonomické médiá. Je napríklad na Á-čkovom zozname pisateľov novín Financial Times. Okrem toho napísal knihu s názvom When Markets Collide, ktorá sa stala bestsellerom v New York Times a Wall Street Journal. V rokoch 2009 až 2012 bol na zozname TOP 100 svetových lídrov v oblasti medzinárodnej politiky a v rokoch 2011 až 2013 sa ocitol aj na zozname TOP 100 najmocnejších ľudí vo financiách.

Jeho filantropické úsilie zdôrazňuje dôležitosť vzdelania a zdravia. Podporuje Nemocnicu detí s rakovinou v Egypte.

Mohamed El-Erian je uznávaný za koncept, ktorý má byť nastolený po globálnej finančnej kríze v roku 2008. Veľa písal a prednášal na túto tému, ako aj na tému dlhovej krízy v Európe. O týchto a veľa iných témach prednášal na univerzitách a inštitúciách ako: University of Caifornia, New York Public Library, Oxford, Cambridge, ďalej na prednáškach v St. Louis-kého FEDu, HSBC banky a ekonmických klubov najvýznamnejších krajín sveta.

Zaujímavosti

Ešte počas jeho pôsobenia v PIMCO sa hovorilo o “kravatovom indikátore“, kedy farba jeho kravaty mala korelovať s priaznivosťou vývoja americkej ekonomiky.

Mohamed El-Erian hovorí, že po odchode z PIMCO sa jeho život ukľudnil. “Dcéra mi kedysi dala zoznam vecí, ktoré som v jej živote kvôli práci premeškal, napr. prvý školský deň alebo prvý futbalový zápas” hovorí. “Dnes jej denne robím raňajky a vozím ju na jej popoľudňajšie koníčky.

 

Najbližšie sa môžete tešiť na Georgea Sorosa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *