Najväčšie chyby, ktoré traderi na burze robia, 2.časť

Dnes vám prinášam článok, kde predstavím ďalšie chyby, ktoré robí skoro každý obchodník na burze. Prvú časť chýb traderov som opisoval v tomto článku. Tu je pokračovanie a ak môžem, poradím vám. Vyhnite sa nasledovným chybám a budete na burze ziskoví.

6. Pokusy trafiť vrchol a dno

Tí najlepší traderi do obchodov vstupujú až po tom, čo sa na trhu, ktorý obchodujú, vytvorí vrchol a dno. Skôr do pozícií nevstupujú, pretože nikto nevie, kedy sa trh otočí. nehovorím, že sa dno alebo vrchol trafiť nedá, no je to dosť riskantný biznis. Ak sa v tomto až tak nevyznáte a budete sa o to snažiť, môžete prísť zbytočne o veľa peňazí. Najlepšie je cvičiť sa v trpezlivosti a počkať, kým sa obrat na trhu vykreslí, vtedy viete zvýšiť svoju úspešnosť obchodovania pri nižšom riziku.

7. Nepoužívanie STOP LOSSu

Umiestnenie Stop Lossu je tá najjednoduchšia cesta, ako sa ochrániť pred katastrofickými stratami. Viem, o čom hovorím, v mojich traderských začiatkoch som SL nepoužíval a prišiel som o 80% svojho účtu. Aj to vás vie niečomu naučiť, no prečo by sme sa mali učiť na svojich chybách, keď sa môžeme učiť na cudzích? No vráťme sa k SL. Treba zistiť, kde presne je vhodné ho umiestniť. Nemôže byť ani veľmi blízko open ceny, lebo trh vás môže z pozície rýchlo vyhodiť a nemôže byť ani veľmi ďaleko, to si môžete zbytočne zvyšovať možnú stratu. Obchodovanie bez SL je samovražda, na to pamätajte.

8. Obchodovanie veľa trhov naraz

Počul som veľa príbehov o tom ako trader, ktorý sa chcel stať “kráľom všetkých trhov” sa nestal kráľom ani jedného. Nedá sa ustrážiť veľa trhov naraz. Zamerajte sa na jeden až dva a v nich sa staňte expertom. To odporúča veľa traderov expertov a je to dobrá rada.

9. Chamtivosť

Gordon Gekko vo filme Wall Street 2 hovorí, že Greed is Good, avšak dávajte si na to pozor. Greed (chamtivosť) vás môže stáť obchodný účet. Ak ste v obchode, ktorý ide vašim smerom a máte už zarobený slušný profit, je lepšie tie peniaze vziať a obchod zatvoriť. Nikto z nás nie je jasnovidec, nevieme ako sa trh bude ďalej vyvíjať. Jedna z najväčších chýb burzových obchodníkov je zostať v trhu príliš dlho a dúfať, že sa cena posunie ešte viac. Obchodovanie je ovplyvňované mnohými emóciami, no chamtivosť môže byť tá najdeštruktívnejšia.

10. Neurobenie si domácej úlohy

Ak idete tradovať, mali by ste byť na to dostatočne pripravení a mať naštudované všetko, čo trader má vedieť, ak sa chce venovať zarábaniu na burze. Mali by ste si prejsť procesom prípravy, ktorý vás na traderskú cestu pripravý. Každý by mal mať naštudované trhy, tréningové metódy, obchodnícku psychológiu, ale aj súvislosti medzi jednotlivými trhmi. Sú to všetko faktory, vďaka ktorým môžete na trhoch nielen prežiť, ale aj slušne zarobiť.

 

Všetky tieto chyby, robené burzovými obchodníkmi, by sa dali zhrnúť do dvoch jednoduchých pravidiel, ktoré často spomína Warren Buffett: Pravidlo č.1: Nikdy nestrácajte peniaze. Pravidlo č.2: Nikdy nezabúdajte na pravidlo č.1.  Ak sa týmto budete riadiť, bude sa vám dariť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *