Najväčšie chyby, ktoré traderi na burze robia, 1.časť

Na burze existuje veľa investorov, no ešte viac traderov. Rozdiel medzi nimi som vysvetlil v tomto článku. Dnes sa zameriam na základné chyby, ktoré sa u traderov v obchodovaní na burze vyskytujú veľmi často a vďaka nim sú dlhodobo v strate. Ak ich odstránite, môžete byť ziskoví.

Obchodníci na burze sú tiež len ľudia a z toho dôvodu sa im pritrafia chyby, ktoré by robiť nemuseli. Aby sme sa týchto chýb mohli vyvarovať, musíme o nich v prvom rade vedieť. Treba ale povedať, že chyby sú súčasťou tradingu a každý ich zo začiatku robí. Ak sa naučíte vyhnúť sa im, zvýšite vašu šancu na to, aby ste sa stali ziskovými.

Tiež máte skúsenosti s nasledujúcimi chybami?

1. Nasledovanie davu

Toto je prvá a základná chyba, ktorú každý z nás niekedy urobil. Nenapomáha však úspešnému obchodovaniu. Najziskovejšie obchody urobíte chytením sa trhových pohybov predtým, ako má dav šancu zareagovať. Keď už do obchodnej pozície nastúpite potom, čo tak stihla urobiť stovka či tisícka ľudí, je neskoro, časť pohybu trhu vám už ušla. Je veľmi dôležité mať na trhoch vlastný názor a reagovať s istotou.

2. Čakať príliš dlho na to, kým “stlačíte spúšť”

Ak čakáte príliš dlho, pravdepodobne vám ujde obchod. V tradingu sú dôležité rýchle, ale múdre rozhodnutia. Nebuďte pomalí, pretože to môže byť deštruktívne pre vaše tradingové výsledky! Najlepší traderi sú obvykle tí, ktorí dokážu reagovať rýchlo na situácie, ktoré sa na trhoch vytvorili. Pamätajte si túto vetu: Musíte reagovať rýchlo. (Ale múdro). Pre tých, ktorí nemajú guráž a odhodlanie reagovať podľa svojho úsudku, by bolo lepšie investovať svoje peniaze do niečoho iného ako je trading.

3. Držať dlho stratové obchody

Veľa začínajúcich traderov zostane paralyzovaných, ak ide obchod proti nim. Viem, o čom hovorím. Tiež som si tým vo svojich traderských začiatkoch v roku 2012 prešiel. Pri takýchto obchodoch to býva tak, že namiesto urobenia rýchleho rozhodnutia obchodník čaká a dúfa, že sa obchod otočí. Úspešný trader je ale schopný rýchlo vziať malú stratu, ak je obchod zlý a pokračovať na obchod perspektívnejší.

4. Obchodovanie bez stratégie

Touto chybou som si prešiel aj ja a asi 99% obchodníkov, ktorých poznám. Dám vám preto radu za milión. Neochodujte bez tradingovej stratégie. Nikdy! Nemôžete začať obchodovať len tak. Verte mi, skúsení traderi obchodujú s dobre vymysleným plánom. Vedia, kedy do obchodu vstúpiť a kedy z neho vystúpiť. Vyvarujte sa tejto jednej z najčastejších začiatočníckych chýb, ušetríte si tak veľa stratených peňazí.

5. Príliš časté obchody

Pretradovanie môže spôsobiť značné straty na vašom obchodnom účte. (alebo žiadne zisky). Toto je dôvod, kedy sa pekné profity premieňajú postupne na veľké straty. Noví traderi sa musia naučiť túto lekciu. Skúsení traderi majú tradingový plán a vedia, že na trhu je pre nich pripravených iba niekoľko dobrých a profitabilných obchodov, vďaka ktorým budú zarábať. Snažte sa nájsť čo najviac obchodov s peknými ziskami a vyvarovať sa obchodom, ktoré vám prinesú len stratu.

V ďalšom pokračovaní vám predstavím druhú časť chýb, ktorým je dobré sa vyvarovať. Nenechajte si ho ujsť. Ak ste sa v niektorých chybách našli, napíšte mi to do komentárov.

3 komentáre

 • Hah, no momentálne je to číslo 3, ale aj tak si myslím že sa to ešte obráti a moju pozíciu uzavriem so ziskom

  Reply
  • Martin Babocký

   30. marca 2016 at 7:26

   Držím ti v tom palce. Na akom inštrumente máš tú pozíciu? Daj potom vedieť ako to dopadlo.

   Reply
 • Hladam niekoho kto investuje peniaze klientov a oboznamuje klienta s investovanim ako to funguje ako jeho peniaze zhodnocuje..ak niekoho takeho poznate prosim o informaciu rad by som sa kontaktoval nanho..

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *