Kvalitné knihy zo sveta investovania

Keď si človek chce začať sám investovať svoje peniaze, mal by najprv venovať dostatok času štúdiu investovania, finančných trhov, rôznych investičných stratégií a príbehov ľudí, ktorí v histórii v investovaní niečo dosiahli. V tomto texte vám chcem predstaviť niekoľko kníh, ktoré stoja za prečítanie a štúdium pred pustením sa do vlastného investovania. Pozor, nezačnite investovať iba s minimom informácií, pretože sa vystavujete riziku, že o menšiu či väčšiu časť svojich investovaných peňazí prídete. A to predsa nechceme. Takisto ako chirurg musí pred svojou prvou operáciou absolvovať dlhé roky štúdia, musíme aj my obetovať čas vzdelávaniu sa a reálne začať investovať až následne.

 

Naučte se investovat – Daniel Gladiš

Daniel Gladiš je považovaný za nasledovníka Grahamovského a Buffettovského pohľadu na svet investícií. V knihe vám ukáže ako rozlišovať investície od špekulácií, ako sa naučiť správne chápať riziko, odhadovať vnútornú hodnotu akcie a rozlišovať medzi investičnými stratégiami. Na konkrétnych príkladoch sa naučíte zvládnuť investičný proces, psychológiu investovania, vyhýbať sa strachu a chamtivosti, brať do úvahy dane a infláciu. Dan Gladiš investovanie vysvetľuje zasväteným, ale zrozumiteľným spôsobom. Odkaz na kníhkupectvo.

 

Inteligentný investor – Benjamin Graham

Kniha, o ktorej Warren Buffett povedal, že je “najlepšou knihou aká kedy o investovaní bola napísaná”, je dielom slávneho Benjamina Grahama, ktorý bol Buffettov učiteľ investovania. Graham v knihe predstavuje nadčasové prístupy k investovaniu, konkrétne stratégiu tzv. hodnotového investovania. Pri tomto type investovania sa človek snaží hľadať kvalitné firmy so slušným vývojom ziskovosti, dobrým postavením na trhu, s konkurenčnou výhodou, nízkou zadlženosťou a s vyššou vnútornou hodnotou v porovnaní s tou, za akú sa predávajú na trhu. Ak ste doteraz ešte žiadnu investičnú knihu nečítali, túto knihu neodporúčam čítať ako prvú, je náročná (ale top). Odkaz na kníhkupectvo.

 

Základné pravidlá Warrena Buffetta – Jeremy C. Miller

Kniha Základné pravidlá Warrena Buffeta predstavuje najdôležitejšie myšlienky z jeho listov partnerom-investorom, ktoré všetkým zúčastneným priniesli nezvyčajné investičné úspechy. Tieto listy sú prvý raz sprístupnené práve v tejto knihe a obsahujú základné princípy, akými sú Buffettove nekonvenčné stratégie diverzifikácie, takmer zbožná úcta k zloženému úročeniu, dôraz na dlhodobé investovanie a testovanie výkonnosti a jeho konzervatívny prístup k procesu rozhodovania. Ponaučenia, ktoré vzišli z jeho listov, ponúkajú nadčasové rady pre každý typ investora. Odkaz na kníhkupectvo.

 

Investice do akcií – běh na dlouhou trať – Jeremy Siegel

Sú akcie riskantné? Veľa konzervatívnych investorov verí, že áno. Investičný bestseller od Jeremyho Siegela sa snaží dokázať, že tomu tak nie je, pokiaľ investor dodrží niektoré pravidlá. Jedným z najdôležitejších faktorov je dlhodobý investičný horizont. V prípade, že budete trpezlivý, máte možnosť investovaním do akcií vybudovať majetok, ktorý nemáte šancu dosiahnuť pomocou iného investičného nástroja. Profesor Siegel vo svojom životnom diele prináša štúdie o úspešnosti investičných stratégií na časových radoch dlhých vyše 200 rokov. Táto kniha môže byť pokojne zaradená medzi biblie investičného sveta. Odkaz na kníhkupectvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *