Investovanie 2015 – Kto/čo vám najviac zarobí

-12,5 (1)

Hovorím si, že by som mal ukázať moje zhodnotenie za minulý rok v porovnaní s inými investormi či produktmi. Preto som to znázornil v priloženom grafe. Na porovnanie som okrem svojho výnosu pridal výnosy Warrena Buffetta, najslávnejšieho amerického investora, Vltava fondu, čo je veľmi slušne zarábajúci český hedžový fond, výnos indexu S&P 500, s ktorým väčšinou porovnávam svoje výnosy a výnos Termínovaného vkladu.

Warren Buffett – je americký investor, ktorý sa správou peňazí a svojimi investíciami stal momentálne tretím najbohatším človekom na svete. Má majetok okolo 60 miliárd dolárov a vedie firmu Berkshire Hathaway. Trhová cena akcií tejto firmy za minulý rok klesla o 12,5%. Tento pokles je spôsobený poklesom najväčších firiem v portfóliu Warrena Buffetta, a to firmami ako IBM či American Express. Minulý rok bol na trhoch ťažký a preto nakoniec trhová cena jeho firmy takto klesla.

Vltava Fund – český hedžový fond, ktorý peniaze pod svojou správou investuje podobným štýlom ako Warren Buffett. Vedie ho Daniel Gladiš, autor niekoľkých kníh o investovaní, ktoré vám odporúčam prečítať si.

S&P 500 – americký akciový index zložený prevažne z 500 najväčších amerických firiem. Dalo by sa povedať, že vývoj tohto indexu je teda ukazovateľom vývoja americkej ekonomiky ako takej. Za minulý rok bola cesta tohto indexu pomerne volatilná a neskončila vo vysokých číslach. 500 najväčších amerických firiem dosiahlo priemerné zhodnotenie za rok 2015 len 0,1%.

Termínovaný vklad – na porovnanie som pridal aj priemerné zhodnotenie termínovaných vkladov na Slovensku. Žalostné. Samozrejme vieme, že je to spôsobené úrokovými sadzbami Európskej centrálnej banky, ktoré sú na extrémne nízkych úrovniach. Z toho dôvodu sa aj komerčné banky musia tejto situácii prispôsobiť.

Martin Babocký – nakoniec je tu moje zhodnotenie za minulý rok. Urobil som 4,61%, čo je vzhľadom na situáciu na trhoch veľmi slušný výnos. Investujem predovšetkým do akcií silných, finančne zdravých firiem s dobrým produktom či službou a konkurenčnou výhodou na trhu.

Keď máte nejaké voľné peniaze, treba ich zhodnocovať. Treba myslieť na budúcnosť. Či už ich vložíte do banky, ktorá vám síce zarobí málo alebo do nejakého fondu, či ich dáte do správy nejakému investorovi. Možností je veľa, už len vybrať si tú, ktorá vám dlhodobo bude prinášať nadpriemerné výsledky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *