Chcem investovať na 25 rokov. Čo ale ak v tej dobe bude kríza podobná tejto? Neprerobím?

Presne takúto otázku som v polovici mája dostal od svojho klienta, ktorý začína sporiť&investovať pre svoje deti a zvolil si 25 ročný investičný horizont. Je to úplne legitímna otázka, ktorú som mu rád zodpovedal.
.
Povedal som mu nasledovné:
Trh v dlhom období rastie, krízy sú v porovnaní s rastovými rokmi vždy krátkodobé (1-5 rokov). Ukážem to na príklade. Ak by sme išli investovať do amerického akciového indexu S&P500, čo je narozvinutejšia krajina čo sa týka kapitálových trhov, dokonca aj najstabilnejšia, čo sa týka vývoja vrátane kríz (dokonca ani taká Európa nie je v tomto porovnateľná, pretože európsky akciový index doteraz nenarástol nad najvyššie úrovne dosiahnutej pred poslednou krízou a pred technologickou krízou v roku 2000). Nižšie pridávam graf amerických akcií ako celku (reprezentované indexom S&P500):
Označil som úroveň trhu spred 25 rokov. Keby si vtedy rodičia môjho klienta, ktorý má teraz 30 rokov, povedali, že mu ako 5-ročnému zainvestujú a dnes v lete 2020 mu tie peniaze dajú, zainvestovali by 519 eur (to bola hodnota indexu vtedy – tu je výška sumy irelevantná, číslo je kvôli jednoduchšiemu výpočtu), dnes by vyberali 2955 eur (hodnota indexu/investície dnes). Odvtedy sa na tomto trhu vyskytli tri krízy (poklesy trhov) – rok 2000, 2008 a dnešný 2020. Napriek tomu by na tejto investícii mali 7% priemerný ročný zisk. Trh v dlhom období rastie – napriek krízam – tie sú bežnou súčasťou vývoja trhu a netreba sa ich vôbec obávať. To vždy hovorím všetkým klientom. Tieto veci som študoval, investujem už 7 rokov a nerobil by som to, keby môžem trvalo prísť o peniaze. Ani ja a ani s klientmi neinvestujeme do ničoho špekulatívneho. Investujeme seriózne do aktív stáročiami overených (akcie, dlhopisy, reality) a prostredníctvom brokerských spoločností, ktoré sú takisto dlhými rokmi overené a majú dobré meno. Vtedy človek minimalizuje väčšinu možných rizík.
.
Ešte dodatok k investícii spomenutej vyššie – tento výsledok bol dosiahnutý v dosť nepriaznivom čase, pretože dve také hlboké krízy (roky 2000 a 2008) po sebe tak blízko v histórii nie sú bežné (súčasná je zatiaľ pomerne malá kríza, čo sa týka prepadu trhu). A napriek tomu človek dosiahol taký pekný výnos. Samozrejme vo všeobecnosti, na základe 120 ročných dát môžeme očakávať nie 7% priemerný ročný výnos, ale 9-10%, čo vie urobiť oveľa zaujímavejší výnos. A posledná vec, keby k takejto potenciálnej investícii by rodičia môjho spomínaného klienta pridávali 150 eur mesačne, výsledok by nebol 2955 eur, ale približne 125 000 eur.
.
Jedna vec, čo sa zvykne robiť pár rokov pred koncom investičného horizontu, je skonzervatívňovanie investície, teda zvyšovanie bezpečnej zložky investičného portfólia, ktorá nebýva v krízach zasiahnutá tak ako akcie. V takomto prípade sa človek krízy pred koncom báť nemusí.
.
Venujem sa správe investícií mnohých ľudí, celkovo sa k dnešnému dňu starám o 1,8 milióna eur v majetku klientov. S ľuďmi nadväzujem dlhodobú spoluprácu, kde vo mne získavajú partnera, ktorého úlohou je sledovať finančné trhy za nich a byť im v tejto sfére plne nápomocný. Viac si o tejto službe môžete prečítať na tomto odkaze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *