Analýza spoločnosti * Cal-Maine Foods

Poznáte spoločnosť Cal-Maine Foods? Ani ja som ju donedávna nepoznal. Predsa to ale je podľa mňa vhodná investičná príležitosť. Dokonca veľmi vhodná.

Akcie tejto firmy držím v portfóliu. Moja nákupná cena bola kúsok nad 48 dolárov za akciu. Ako môžete vidieť, v súčasnosti sa akcie obchodujú za 44 dolárov. Jedná sa o skvelú firmu a teším sa na jej rast! Cal-Maine Foods je najväčší producent vajec vo USA. V roku 2015 predali vyše miliardu vajec, čo predstavuje 23 percentný podiel americkej spotreby tohoto produktu. Primárny biznis tejto firmy spočíva v produkcii, triedení, balení a distribúcii vajec.

Prejdime však na čísla.

Firma má trhovú kapitalizáciu 2,16 mld USD, čo z nej robí stredne veľkú spoločnosť. Dosť veľká na to, aby “nemohla” skrachovať a dosť malá na to, aby ešte slušne v budúcnosti rástla. Firma vykázala čistý zisk na úrovni 316 miliónov dolárov, čo je jej najväčší zisk v celej histórii. Earning per share (EPS) vykazuje v posledných piatich rokoch priemerný ročný rast na úrovni 38,8%. Tretinu zisku vyplácajú svojim akcionárom vo forme dividend vo výške 3,99% na akciu. Pre mňa osobne veľmi sympatické číslo vidíme v kolónke zadlženie.  Dlhodobý dlh v pomere k majetku je na úrovni 1%. Keby teda príde napríklad akýkoľvek typ krízy, nemusíme sa báť, že by sa Cal-Maine dostal do platobnej neschopnosti.(Kedže nemá čo splácať:) Okrem nízkeho dlhu disponujú veľkým množstvom peňazí, o čom nám hovorí current ratio na úrovni 7,5 .

Ukazovateľ P/B, ktorý tiež sledujem, vykazuje hodnotu 2,32, čo je ešte akceptovateľná hodnota pre hodnotového investora zo školy Benjamina Grahama. P/E je na veľmi nízkej úrovni, kedy cena akcie je iba 6,75 krát vyššia oproti ziskom na akciu.

Nakoniec spomeniem už iba ukazovatele návratnosti a betu. ROA = 27,7%; ROE = 36,1%; ROI = 32%. Úžasné čísla. A sympatická mi je aj beta na úrovni 0,7, čo znamená, že Cal-Maine reaguje o 30% pomalšie ako trh. Mám rád podobné pokojné akcie. Keď si nastavíte mesačný graf, uvidíte ako pekne rovnomerne táto firma rastie v čase.

Zdroj: s láskavým dovolením z mojej obľúbenej stránky www.finviz.com

Samé dobré ukazovatele, problém pre prísneho hodnotového investora by mohol byť jedine v P/B. Ak ste v tomto ukazovateli prísni, zvyčajne nakupujete akcie pod hodnotou 1. No aj Warren hovorí, že radšej kúpiť skvelú spoločnosť za dobrú cenu ako dobrú spoločnosť za skvelú cenu.(A ja si myslím, že toto je skvelá cena:)

V koučingu vás dokážem naučiť ako vybrať tie správne akcie.

Tu dole pripájam tabuľku najväčších producentov vajec v USA a vidno, že čo sa počtu nosníc týka, významnejšou konkurenciou môže byť jedine firma Rose Acre Farms, no nie sú obchodovaní na burze. Jedná sa o rodinnú firmu. Ostatní sa na Cal-Maine v USA nechytajú. Cal-Maine sa okrem iného snaží skupovať menšie konkurenčné firmy, čiže jej veľkosť takisto v čase rastie.

Cal-Maine Foods je najväčším producentom vajec nielen v USA, ale aj celosvetovo. Nižšie je tabuľka svetovo najväčších producentov vajec a firmu Rose Acre Farms predbehli Proteína Animal z Mexika a Avangardco z Ukrajiny. V poslednom stĺpci je zobrazený počet nosníc, ktorým daná firma disponuje.

Silné stránky:

 • veľmi slušný rast ziskov za posledných 5 rokov
 • silná pozícia na trhu
 • nízka cena akcií
 • vysoká úroveň ukazovateľov návratnosti

Slabšie stránky:

 • P/B vyššie než 1
 • držia veľa hotovosti = mohli by ju lepšie využiť
 • priveľmi nízka zadlženosť = možno malý dlh by poslúžil na rozšírenie firmy a tá by ho splácať hravo zvládla

Čísla teda hovoria sami za seba. Ja som už “vo firme”, ak vy ešte nie ste, niečo zaujímavé hľadáte a presvedčil som Vás týmto článkom, tak len smelo do toho. Cena je momentálne dobrá. Ak ste v poslednom čase hľadali nejakú vhodnú spoločnosť, verím, že ste ju akurát našli.

Prajem vám veľa investičných úspechov.

 

*doplnok z 1.9.2016: Spoločnosť Cal-Maine Foods dividendy vypláca na štvrťročnej báze s tým, že ich vyplatí iba v prípade, že je daný kvartál v zisku. Posledný kvartál dividenda vyplatená nebola, na ďalší kvartál už firma deklarovala dividendu vo výške 0,45 USD na akciu.

2 komentáre

 • Ahoj, fajn analýza, len nie je tam uvedený popis biznisu konkurenčných firiem (na US trhu je veľký boj v oblasti BIO eggs), prečo CALM vytvoril za posledný kvartál (fiškálny 4Q) stratu (Net Income, GAAP -0,4M), aký majú manažment (jeden manažér predal akcie firmy 4. mája, t.j. tesne pred ich prepadom…) a hlavne aké sú kľúčové dôvody prečo “omittli” vyplatenie poslednej dividendy (Ex Date 3.8.2016). Inak určite fajn, zaujímavá spoločnosť, dnes rastie o 1%, stále je však pod 48 USD… 🙂

  Reply
 • Ahoj. Dobré pripomienky, ďakujem. Hej, posledný kvartál mali stratu, deklarujú, že vďaka sezónnym výkyvom.. Čo sa týka nevyplatenia dividend, o tom som sa na mojej fb stránke rozprával už s tvojim kolegom Mišom 🙂 Tam má firma nastavenú takú politiku, že ak majú nejaký kvartál stratu, za ten kvartál dividendu nevyplatia. A to bol akurát tento prípad. CALM v poslednej dobe ešte trochu poklesol, no stále ju vidím ako firmu pre zaujímavý potenciálny zisk.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *